avukat nasıl olunur

Nasıl Avukat Olunur?

Bir çok kişi tarafından sorulan Nasıl Avukat Olunur sorusunu inceleyelim

Nasıl avukat olunur sorusu, özellikle de lise eğitimini tamamlamaya az bir zaman kalmış öğrencilerin sorduğu sorulardan biridir. Bu öğrenciler kendilerine en uygun olan meslek dalını seçmekle ilgilenmektedir. Aynı zamanda bu yapacakları tercih, onların hayallerini süsleyen bir meslek dalı olması da son derece önemli bir kıstastır. Bu meslek tercihini yapacak olan bazı lise öğrencileri de hayallerini süsleyen ve olmak istedikleri meslek dalı olarak avukatlığı tercih ederken,  bazı tereddütler yaşamıyor değil. Bu tereddütlerinizden kurtulmak için nasıl avukat olunur sorusunu yöneltmeden önce bu mesleği neden sevdiğinizi kendinize sormanız gereklidir.

Daha sonra bu meslekle ilgili yapacağınız araştırmaları, avukatlık barolarına giderek yerinde tespit edebilirsiniz. Örneğin Adana ilinde yaşıyorsanız, Adana avukat barosuna giderek, bu işin ehli olan kişilerle görüşüp, meslek ve eğitim hakkında yeterli bilgilere sahip olabilirsiniz. Eğer, Adana avukat barosuyla yaptığınız görüşme sonrası hala aynı düşüncedeyseniz, kendinize ve eğitim hayatınıza en uygun olan devlet, özel ya da vakıf üniversitelerinde hukuk lisans bölümüne girmek için Yükseköğretim Kurumları sınavından bölüm için yeterli puanı alıp başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

avukat nasıl olunur

Avukatlık Branş ve Çeşitleri Var mıdır?

Avukatlık mesleği; Türkiye Cumhuriyetinin 1136 sayılı kanun maddesinde kamu hizmeti ve serbest meslek olarak belirtilmiştir. Bu meslek türü, yargı önünde gerçek ya da tüzel kişilerin haklarını savunmak ve korumakla mükelleftir. Aynı zamanda avukatlık mesleğini icra eden kişiler, tüm hukuksal işlerde yol gösterici bir niteliği de sahiptir. Kişilerle ya da devletle yaşayacağınız anlaşmazlıkların çözüm yolu avukatlardan geçmektedir.

Bu mesleği anlatmaya yukarıda belirttiğimiz örnek üzerinden devam etmek gerekirse, Adana avukatlık barosuna giderek, bu mesleğin çeşitlerini ve branşlarını da öğrenebilecek ve kendinize en uygun olan hukuk dalını seçmek için hiç zorlanmayacaksınız. Avukatlık branş ve çeşitleri de kendi içinde gruplara ayrılır.  Seçilen bir konuda avukatlık yapmak istiyorsanız, ayrıca mesleki yeterlilik sınavına da girmeniz gereklidir. En çok tercih edilen branşlar ise; ceza avukatı, boşanma avukatı, tazminat avukatı, bilişim avukatı, borç – alacak avukatı, temyiz avukatı, uzlaştırmacı avukat, arabulucu avukat, işçi – işveren avukatı, patent marka avukatı, uluslararası hukuk avukatı, vergi avukatı ve tüketici avukatıdır.