gonullu-avukat-nasıl-bulurum

Gönüllü Avukat Nasıl Bulurum?

Hakkını hukuksal yollarla aramak isteyen fakat ekonomik durumu kısıtlı olduğu için avukat tutamayan kişilerin en çok sorduğu soru gönüllü avukat nasıl bulurum? sorusudur. Gönüllü Adana avukat arayışlarında adli yardıma başvurularak, gönüllü avukat bulunabilmektedir. Adli yardım ile Türk Barolar Birliği, avukatlık hizmetlerinden ücretsiz bir biçimde yararlanılmasına olanak tanımaktadır. Böylece hak arama özgürlüğü, güvence altına alınmış olmaktadır.

Peki, adli yardım hizmetinden ihtiyaç sahibi kişiler hangi davalar için faydalanabilmektedir? Adli yardım adındaki hizmet, sadece hukuk davaları ile icra takiplerinden faydalanmayı mümkün kılar. Ceza davası muhatabı olanların, gönüllü Adana avukat hizmetinde Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine tabi olan davalar için davanın görüldüğü mahkemeye başvurması gerekmektedir. Ücretsiz olan başvuru ile ücretsiz avukat hizmeti talep edilebilmektedir.

Gönüllü avukat için baroya yapılan başvuruda kişinin çalışıp çalışmadığı ve ekonomik durumu ayrıntılı bir biçimde araştırılmaktadır. Başvurunun kabulü, başvuru sahibinin ihtiyaç sahibi olup olmamasına bağlıdır. Adli yardıma kayıtlı olan avukatlar gönüllü olarak çalışmaktadır. Kayıtlı olmayan avukatların ödemeleriyse baro tarafından ihtiyaç sahibi adına yapılmaktadır. Avukatlara ödenen ücret, asgari ücret tarifesi baz alınarak ve ücret tarifesindeki bedelden düşük olarak yapılmaktadır.  

gonullu-avukat-nasıl-bulurum

Gönüllü Avukat Talebi için Hangi Belgeler Gereklidir?

Adana Barosu Adli Yardım Bürosu, gönüllü avukat nasıl bulurum diyen ve hukuki yardıma ihtiyacı olan ancak, avukatlık hizmetinden yararlanabilmesi için maddi imkânı bulunmayan kişilere hafta içi her gün hizmet sunmaktadır. Adli ve idari yargıda dava açmak için ya da aleyhine dava açılmışsa bunun için adli yardım talebinde bulunan kişiden başvuru sırasında birtakım belgeler istenmektedir. Adli yardımdan faydalanmak için davanın açılmasından önce yargılamanın yapılacağı mahkemeye başvuru yapılır.  

Özet olarak, ihtiyaç sahibinin adli yardımdan faydalanması için davanın açılacağı ya da icra takibinin yapılacağı baro başkanlığına veya baro adli yardım bürolarına şahsen başvuruda bulunulması gerekmektedir. Adli yardım talebinde bulunan kişinin bu talebi, şartları karşılamıyor olduğundan geri çevrilebilir. Fakat ekonomik şartların sonradan değişmesi ile kişi, yeniden yardım talebinde bulunulabilir. Başvuru sırasında istenen belgeler ise şu belgelerdir:

  1. İhtiyaç sahipliğini gösteren ve muhtardan alınacak fakirlik belgesi
  2. Yine muhtardan alınması gereken ikametgâh belgesi
  3. Kişinin kimliği ve kimlik fotokopisi
  4. Dava için gerekli olan belgelerin fotokopisi 

Diğer Hukuki Makalelerimizi İncelemek İçin Aşağıdaki Başıklara Da Göz Atabilirsiniz.

Tüketici Hukuku ile ilgili aradığınız tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Sigorta ve Trafik Hukuku ile ilgili aradığınız tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Ceza Hukuku ile ilgili aradığınız tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
İcra Hukuku ile ilgili aradığınız tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
İş Hukuku ile ilgili aradığınız tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Aile Hukuku ile ilgili aradığınız tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Gayrimenkul Hukuku ile ilgili aradığınız tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Arabuluculuk ile ilgili aradığınız tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Miras Hukuku ile ilgili aradığınız tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Aküterya ve Tazminat Hukuku ile ilgili aradığınız tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Vergi Hukuku ve İdare Hukuku ile ilgili aradığınız tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Bilişim Hukuku ile ilgili aradığınız tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Uluslararası Hukuk ile ilgili aradığınız tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.