Boşanma Avukatı Ücreti Nedir?

Adana ilinde yaşayan ve boşanma aşamasına gelen çiftlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de boşanma avukatı ücreti nedir sorusudur. Bu kapsamda avukatların ücreti, mahkemenin tek celsede bitmesine ya da uzamasına göre değişiklik gösterebilir. Ama Adana avukat tutma işlem ücreti genel itibari ile anlaşmalı boşanma davalarında değişken iken çekişmeli ve yıllar süren davalarda ise bu tutar daha farklı olabilir.

Vereceğiniz bu ücret, baro avukatlarında ve devletin atadığı avukatlarda değişiklik gösterebilir. Adana avukat ücretlerini en doğru bir şekilde öğrenmek için, şehrinizde bulunan avukat barosuna bizzat gitmeniz gereklidir. Avukata vereceğiniz ücreti tahsil zamanı ise, boşanma işlemi gerçekleştikten sonradır. Avukat ile yaptığınız görüşmelerde bu ücret hususunu öğrenip ücret konusunda anlaşabilmeniz de mümkündür. Avukata vereceğiniz ücreti ise eğer anlaşma sağlanırsa 4 taksit şeklinde de ödeyebilirsiniz. Bu taksitleri ise, avukatların size belirteceği hesap numarası üzerinden avukata verebilirsiniz.

Boşanma Avukatı Ücreti Neye Göre Belirleniyor?

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin 5043 sayılı kanunla belirlediği düzene göre, avukat girdiği dava başına % 10 ile % 30 arasında miktar almaktadır. Bu ücret ise hâkim belirler. Ama diyelim ki açtığınız boşanma davasını karşı taraf kazanırsa, siz karşı tarafın da avukat ve mahkeme ücretlerini de ödemekle mükellef olursunuz. Eğer ödemezseniz, avukat bu ücreti sizlerden icra yolu ile tahsil etme hakkına sahiptir.

boşanma avukatı ücreti 2022

Boşanma Avukatı ile Ön Görüşme Gerekli midir?

Boşanma avukatı ücreti nedir sorusu kadar önemli olan bir diğer soru da avukatla ön görüşmenin gerekli olup olmadığıdır. Adana ilinde ikamet eden ve boşanmaya karar veren çiftler, boşanma davasının takip sürecini öğrenmek için Adana avukat barosuna gitmek istiyor. Avukatınızla yapacağınız bu ön görüşmeler, sizin ve davanızın süreci için çok faydalı olacaktır. Çünkü bu yapacağınız ön görüşmede esnasında, evliliğin gidişatı, bitme sebebi, varsa çocuklarınızın velayeti ve almak isterseniz nafaka ücreti gibi konuları kesin bir karara bağlayabilirsiniz. Aynı zamanda yapacağınız bu ön görüşmeler sayesinde, karşı taraf ile sürekli iletişim halinde olmak zorunda da kalmayacaksınız. Çünkü bu görüşme işlemlerini sizin yerinize avukatınız halledecektir. Ön görüşme esnasında adliyenin sizden isteyeceği resmi evraklara da kolaylıkla sahip olabilirsiniz.