Bize ulaşın

Kamışlı Hukuk ve Arabuluculuk Bürosu olarak alanında başarılı avukatlarımız, müvekkillerini dinlemekten memnuniyet duyuyor. Şimdi Avukat Ara

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Sık Sorulan Sorular

Size yardımcı olabilmesi adına aşağıda sizler için hazırladığımız sık sorulan soruları incelemenizi tavsiye ederiz. Randevu almadan önce mutlaka okuyunuz ve ardından Avukat Arayınız

Türk Hukuku’nda tarafların avukat ile temsil edilmesi gibi bir zorunluluk düzenlenmemiştir. Ancak her alanda olduğu gibi hukuki işler de uzmanlık gerektirir. Bunun için bir avukat arama fikri mantıklı olabilir. Kanun, tüzük, yönetmelikler ve ayrıca Yargıtay içtihatları ile mahkeme uygulamaları karşısında hak kaybına uğramamanız için bu alanda özel eğitim görmüş bir avukattan hukuki yardım almanız gereklidir. Bu sebeple hukuki konularda gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olmadan hareket etmek telafisi imkânsız zararlara yol açabilir. Hatta hukuki işlemlerinizi yapmadan önce bir avukata danışmanız ilerde karşılaşabileceğiniz hukuki sorunları önleyecek, işin mahkemeye intikal etmesi halinde uğrayacağınız zaman, emek ve maddi kayıplarınızın önüne geçecektir.

Avukatlık ücretleri avukatın takip edeceği dava türüne göre farklılık göstermektedir. Avukatınızın ilgili dava için harcayacağı süre, davanın türü, davanın görüleceği yer gibi unsurlar avukatlık ücretini belirlemeyen unsurlardır. Avukatlık ücreti ile ilgili en doğru bilgiyi almak için bizimle iletişime geçiniz.

Adalet Bakanlığı istatistiklerine göre 2019 yılında bir hukuk davasının karara bağlanması Türkiye genelinde ortalama 347 gün belirlenmiştir. Bu süre mahkemelere göre değişiklik göstermektedir.
Örneğin 2019 yılında bir dava ortalama olarak;
Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesinde 619 günde, Asliye Ticaret Mahkemesinde 410 günde, İş Mahkemesinde 441 günde Aile Mahkemesinde 157 günde, Sulh Hukuk Mahkemesinde 108 günde karara bağlanmıştır.

Dava açmadan önce davanız hakkında bilgi sahibi olmak için hukuki danışmanlık almak önemlidir. Hukuki danışmanlık yasaların ne derece yanınızda olduğunu, avukatınızın olası dava hakkındaki öngörülerini, anlamanızı sağlayacaktır. Bu size dava açma fikrini tekrar düşünme olanağı sağlar. Hukuki danışmanlık, danışanına sağladığı fayda ile birlikte avukat içinde emek ve zaman sarf etmesi demektir.  Bu sebeple hukuki danışmanlık hizmetleri ücretlidir.

Söz konusu davalar olduğu vakit hiçbir zaman hiçbir duruma kesin gözüyle bakılmaması gerekir. Bu nedenle hiçbir zaman “kesin” gibi bir kelime kullanıp müvekkillerimize bir taahhüt vermeyiz. Aksi takdirde hizmet değil umut satmış oluruz. Müvekkillerimize verebileceğimiz tek taahhüt dava veya işinizi elimizden gelen en iyi şekilde, en yüksek gayret ve çaba ile takip edeceğimizdir.